depilacja laserowa warszawa - redukcja owłosienia 90 procent blizny po trądziku - leczenie, laseroterapia

dr Ewa poleca - zabiegi na trądzikleczenie trądziku warszawatrądzik różowatytrądzik ludzi dorosłychleczenie trądziku - peelingi

Alergie skórne

ATOPIA

Atopia jest to wrodzona skłonność do zachorowań na alergie. Oznacza genetyczną skłonność systemu immunologicznego do nadwrażliwości na małe dawki antygenów, czyli wytwarzania nadmiernej ilości przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko tym alergenom. Z tego powodu osoby z atopią reagują w sposób chorobowy na styczność z pospolitymi substancjami otaczającego środowiska, nieszkodliwymi dla osób zdrowych.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym, nawracającym schorzeniem, które najczęściej rozpoczyna się już w wieku dziecięcym. Do podstawowych objawów zaliczają się świąd i suchość skóry. Uczulenie występuje przede wszystkim w kontakcie z substancjami wziewnymi i pokarmowymi.

Leczenie: dieta, emolienty do pielęgnacji skóry, leki przeciwhistaminowe i przeciwświądowe, kremy z takrolimus, pimekrolimus, kortykosteroidy.

 

POKRZYWKA

Charakteryzuje się występowaniem bąbli rumieniowych i nasilonym świądem. Bąble utrzymują się przez krótki czas, ale mają tendencję do nawracania. Objawy mogą mieć przebieg krótki i gwałtowny lub występować przewlekle. Zgodnie z nasileniem objawów i czasem trwania choroby, pokrzywkę można podzielić na ostrą, przewlekłą oraz przewlekłą przerywaną. Pokrzywkę powodują rozmaite czynniki - wziewne, pokarmowe, leki, przewlekłe stany zapalne. Może mieć podłoże immunologiczne i nieimmunologiczne.

Leczenie: dieta, leki przciwhistaminowe, inhibitory H2, tankwilizery, kortykosteroidy.

 

WYPRYSK KONTAKTOWY

Wyprysk kontaktowy, zwany popularnie egzemą, jest schorzeniem skóry wywołanym przez kontakt z zewnętrznymi substancjami uczulającymi lub substancjami drażniącymi.
Substancje uczulające to tzw. alergeny kontaktowe, które wywołują egzemę o charakterze alergicznym. Substancjami drażniącymi, wywołującymi wyprysk podrażnieniowy są zwykle środki czystości, mydła, detergenty, itp. Objawy obydwu typów schorzeń są podobne - skóra wskutek ich oddziaływania staje się zaczerwieniona, pogrubiała i łuszcząca. W czasie zaostrzeń widoczne są drobne grudki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. W zmianach ostrych występuje nasilony rumień, pęcherzyki pękają, dając wysięk i nadżerki.

Najczęstszą przyczyną uczulenia są: metale, takie jak chrom, nikiel lub kobalt oraz niektóre substancje chemiczne np. składniki gumy, barwniki, żywice epoksydowe.


Leki stosowane zewnętrznie: antybiotyki (neomycyna, gentamycyna, detreomycyna), kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy.

Kosmetyki: mieszaniny syntetycznych związków zapachowych, naturalne olejki eteryczne, lanolina, kalafonia, konserwanty.

Leczenie: unikanie substancji uczulających i drażniących. Zewnętrznie kremy z kortykosteroidami i emolienty. Doustnie leki przciwhistaminowe.

 

TESTY ALERGICZNE

W Klinice nova derm wykonywane są skórne testy kontaktowe (płatkowe) wiodącej w świecie, szwedzkiej firmy Chemotechnique Diagnostics. Jest to badanie diagnostyczne, określające uczulenie na alergeny najczęściej występujące w naszym otoczeniu.  Ten rodzaj testów znalazł szerokie zastosowanie w diagnostyce alergii kontaktowych - szczególnie w wypryskach kontaktowych. Badanie wykonuje się przy użyciu zestawów alergenów. Zestaw standardowy (tzw. Europejski) zawiera 24 alergeny - metale i ich związki, barwniki, antybiotyki, konserwanty, zapachy kosmetyczne i związki gumy epoksydy. Dostępne są też inne zestawy, na przykład zawierające alergeny obecne w kosmetykach itp.

Technika badania. Na skórę pleców w okolicy międzyłopatkowej nakleja się specjalne plastry z gotowymi, płaskimi pojemnikami na alergeny. Należy pamiętać o tym, że podczas badania nie wolno myć pleców. Testy zakładane są zazwyczaj w poniedziałek, pierwszy odczyt dokonywany jest po 48 godz., a drugi po 72 - 96 godz. Jeżeli pacjent jest uczulony na któryś z badanych alergenów, na jego skórze, w miejscu kontaktu z alergenem, w zależności od intensywności uczulenia, wystąpić może: rumień, grudki wypryskowe, pieczenie i świąd. Test taki określamy jako dodatni. Czasami może zdarzyć się uczulenie na więcej niż jeden alergen.

Ustalenie alergenu, który jest odpowiedzialny za rozwój choroby jest najważniejszym elementem leczenia. Można określić w jakich produktach alergen się znajduje i wyeliminować je z codziennego użycia, w ten sposób zapobiegając wystąpieniu  choroby.

Cena badania w zależności od rodzaju nakładanych testów wynosi: od 120 PLN do 140 PLN.
 


Nasi specjaliści

Dr n. med. Ewa Chlebus

Dr n. med. Ewa Chlebus

Dr n. med. Ewa Chlebus jest wysoko wykwalifikowanym lekarzem dermatologiem, specjalistą II stopnia....
Dr Monika Serafin

Dr Monika Serafin

Dr Monika Serafin ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Dyplom lekarza uzyskała w 1995 r. I stopień...
Dr n. med. Maciej Chlebus

Dr n. med. Maciej Chlebus

Dr n. med. Maciej Chlebus jest absolwentem Warszawskiej Akademii Medycznej; tytuł lekarza posiada od...
Dr Jarosław Dubicki

Dr Jarosław Dubicki

Dr Jarosław Dubicki jest lekarzem chirurgiem z prawie 30 letnim stażem zawodowym. W 1978 r. ukończył ...
Dr n. med. Andrzej Szmurło

Dr n. med. Andrzej Szmurło

Dr n. med. Andrzej Szmurło, dermatolog i wenerolog, wychowanek Akademii Medycznej w Warszawie. Przez...
Dr n. med. Agnieszka Szewczyk

Dr n. med. Agnieszka Szewczyk

Dr n. med. Agnieszka Szewczyk jest lekarzem specjalistą dermatologiem - wenerologiem. W 2003 r. uko...
Dr n. med. Małgorzata Huczek

Dr n. med. Małgorzata Huczek

Dr n. med. Małgorzata Huczek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD)....
Dr Alicja Kryst

Dr Alicja Kryst

Dr Alicja Kryst jest lekarzem dermatologiem z ponad dwudziestoletnim stażem. Po ukończeniu...
Prof. dr hab. n. med. Paweł Kamiński

Prof. dr hab. n. med. Paweł Kamiński

Prof. dr hab. n. med. Paweł Kamiński ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie w 1985...
Dr Jarosław Rosochacki

Dr Jarosław Rosochacki

Dr Jarosław Rosochacki jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończył w 1982 r. W...